Titel

Mij dunkt ik zie het nog. Ernstig toneel na 1700

Schrijver
Taal

Nederlands

Uitgever

Prijs

2,50

Bijzonderheden

In perfecte, want ongelezen nieuwstaat. 320 Pagina's paperback. 2e Druk

Meer info
‘En noemen we… dit nieuwe tydvak de eeuw der schoonheid en der deugd’. Met deze woorden liet Kinker de Menschheid de nieuwe, 19e eeuw inluiden, en zijn spel ‘Eeuwfeest by den Aanvang der negentiende eeuw’ besluiten, een zinnespel, geschreven om te laten zien hoe de ‘menschheid … door de hevige driften van het hart vervolgd, maar door de Rede tot kennis van hare bestemming gebracht en tot beoefening van deugd en schoonheid geroepen werd’. Maar ondanks zijn ogenschijnlijk optimistische visie op de nieuwe eeuw twijfelde Kinker, en nog in dezelfde tijd schreef hij een parodie op het ‘Eeuwfeest’, nl. ‘De Menschheid in het Lazarushuis’.
Een tweede hoogtepunt in het ernstig toneel na 1700 is ongetwijfeld Multatuli’s ‘Vorstenschool’. In deze ‘vluchtige schets van ’n paar verschillende wyzen waarop hooggeplaatste personen hun roeping zouden kunnen opvatten’ trachtte Multatuli zijn ideeën betreffende koningschap (in de inhoud van het spel) en het toneel (in de vorm van het spel) over te dragen.
Een veertig jaren later schrijft Frederik van Eeden in zijn dagboek ‘uit het diepste van mijn somberheid ontlook het drama van de zeekerheden’. Twee jaar daarna, in 1914, ontstaat zijn spel ‘De heks van Haarlem, treurspel der onzeekerheid’, het treurspel over een man die eerst van het eigen gelijk overtuigd is, wat door zijn vrouw als hoogmoed wordt ontmaskerd, maar die tenslotte moet terugvallen in een deemoedig ik-weet-het-niet, en dan de troost krijgt ‘Vertrouw, vrees niet, onzeekerheid is leeven, neem ook de twijfel uit Gods handen aan als kostelijk geschenk’.
Afbeeldingen
M. C. A. van der Heijden - Mij dunkt ik zie het nog. Ernstig toneel na 1700
M. C. A. van der Heijden - Mij dunkt ik zie het nog. Ernstig toneel na 1700
Boeken zijn vrienden Amsterdam

 

Vul uw gegevens hieronder in om deze titel te bestellen bij boekwinkel Boeken zijn vrienden.

Wijzig instellingen
De captcha wordt geladen. Een ogenblik geduld...

Klik op het witte vierkant hierboven

Op het bezoeken van onze website, zo ook het plaatsen van een bestelling, zijn onze Algemene voorwaarden van toepassing.

Registreer u vrijblijvend als koper!

Stuur een e-mail

Wijzig instellingen
De captcha wordt geladen. Een ogenblik geduld...

Klik op het witte vierkant hierboven

  • Alle boeken zijn compleet en verkeren in normale antiquarische staat, tenzij anders beschreven. Kleine onvolkomenheden, zoals een ingeplakte ex-libris of een naam op het schutblad, zijn niet altijd vermeld
  • U handelt deze order direct af met Boeken zijn vrienden
  • Na uw bestelling ontvangen u en Boeken zijn vrienden een bevestiging per e-mail. In de e-mail staan de naam, adres, woonplaats en telefoonnummer van Boeken zijn vrienden vermeld
  • De Koper betaalt de verzendkosten, tenzij anders overeen gekomen
  • Boeken zijn vrienden kan betaling vooraf vragen
  • Boekwinkeltjes.nl probeert Kopers en Verkopers tot elkaar te brengen. Boekwinkeltjes.nl is echter nimmer partij bij een overeenkomst die gesloten wordt tussen Koper en Verkoper door gebruikmaking van de site. Als u een geschil hebt met één of meer gebruikers, dient u dit zelf op te lossen. U vrijwaart Boekwinkeltjes.nl van enigerlei vorderingen, aanspraken op schadevergoeding en dergelijke, verband houdende met dergelijke geschillen.

7,3 miljoen boeken

Gebruikt en tweedehands

11200 boekwinkels

Antiquariaten en particulieren